jak na drony

Vznášejte se v oblacích

Složité kamerové jeřáby, lanové konstrukce nebo pronájem vrtulníku s pilotem, to vše je již minulost. Na scénu přichází drony a jejich bezkonkurenční letecké záznamy.

Co se zde dozvíte?

Obsah

Co je to "DRON"

Zde se dozvíte základy všech dronážníků.

Legislativa

Jak létat bezpečně a především v souladu se zákony.

Druhy dronů

V této sekci se mrkneme na pár dronů.

1. Co to vlastně "DRON" je?

V první řadě je důležité říct, co to vůbec „dron“ (alias bezpilotní letoun) opravdu je. Obecně můžeme říct, že je to letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku. Drony se využívají čím dál tím více na nejrůznější práce a jejich postavení získává čím dal tím větší váhu. 

Vzhůru do oblak

Hobby Vs. profesionálové

Pokud jste si zakoupili dron a chcete s ním létat pouze pro své využití, dbejte na dané pravidla, které musí dodržovat opravdu každy. V první řadě je důležité ujasnit veškerá pravidla. 

  • Nesmíte létat ve výšce větší jak 300m
  • Nesmíte létat v obydlené oblasti
  • Nesmíte létat nad lidma, kteří Vám nedají souhlas
  • Nesmíte létat přes cesty
  • Nesmíte létat v blízkosti letiště nebo vojenského prostoru
  • S dronem musíte mít vždy vizuální kontakt
  • Nesmíte létat večer

Toto jsou pouze základní pravidla, která by měl dodržovat každy. Jistě naleznete v odborných textech mnoho více pravidel, jak létat s dronem. Vždy je ale nejdůležitější dbát na zdravý rozum a především myslet na bezpečnost! Pravidla se poté následně ještě rozděluji podle hmotnosti Vašeho dronu. Více se dočtete na stránkách ÚCL.

Chcete-li svůj dron s kamerou využívat ke komerčním účelům, je v každém případě třeba provést evidenci stroje i pilota, a dále absolvovat praktickou a teoretickou pilotní zkoušku. Po úspěšném složení těchto zkoušek získáte povolení k létání, poté můžete konečně zažádat o povolení k provádění leteckých prací. 

Všichni profesionální piloti už jsou povinni vést si pilotní deníky. V závislosti na místě realizace musí piloti hlásit ÚCL, majitelům pozemků a dalším institucím události spojené s provozem dronu a následně provádět reporty. Pilotní licence a povolení k létání jsou nutností i pro hobby piloty řídící systémy těžší než 25 kg.

2. Legislativa v ČR

Pokud člověk létá s jakýmkoliv dronem či kvadrokoptérou (obecně multikoptérou), stane se účastníkem leteckého provozu a musí dodržovat určitá pravidla. Létání s dronem je třeba vždy provozovat dle řádných pravidel a vždy bezpečně pro své okolí. Srážky jistých modelů s člověkem mohou mít závažné zdravotní následky.

Pilot UAV

Jednoduché kroky, díky kterým se stanete „dronážníkem“.

V první fázi musíte získát povolení k létání letadla bez pilota na palubě (i modelu letadla nad 20 kg) více informací naleznete v § 52 zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví ve znění pozdějších přepisů – dále jen „letecký zákon“

Podáte žádost včetně příloh (formulář žádosti je dostupný na webové stránky úcl). ÚCL poté vyhodnotí dodané dokumenty. Pokud vše bude v pořádku, dostanete výzvu k zaplacení správního poplatku (4 000,-kč).

Poté dostanete Rozhodnutí o vydání Povolení k létání letadla bez pilota s omezeními „pilot – žák“. Dalším krokem je podání žádosti o změnu Povolení k létání (žádost o odstranění tzv. „žákovských“ omezení). 

Následuje přezkoušení teoretických znalostí a praktických dovedností pilota, fyzická kontrola systému a výzva k zaplacení dalšího správního poplatku.

Po splnění všech bodů nastává Vydání Rozhodnutí o vydání/ nevydání Povolení k létání letadla bez pilota a následně v kladném případě po jeho nabytí právní moci vydání samotného Povolení k létání letadla bez pilota.

Jak získat osvědčení k provozování leteckých prací

Musí splnit již předchozí podmínky k získání  povolení létání s bezpilotním letounem. Následně podáte žádosti včetně příloh.

Formulář žádosti o vydání povolení k provozování leteckých prací je dostupný na http://www.caa.cz/file/6683.

ÚCL vyhodnotí dodané dokumenty. Při splnění všech podmínek dostanete výzvu k zaplacení správního poplatku (10 000,-Kč).

Posledním bodem je vydání Rozhodnutí o vydání/ nevydání Povolení k provozování leteckých prací / leteckých činností pro vlastní potřebu bezpilotním letadlem a následně v kladném případě po jeho nabytí právní moci vydání samotného Povolení.

Letecké práce

3. Druhy dronů

Drony můžeme dělit podle více kritérií. Podle legislativy rozdělujeme bezpilotní letouny do hmotnostních kategorií. Dále lze rozdělovat drony podle množství vrtulí, vybavenosti a nebo využití.

Pokud si létáním s dronem budete chtít vydělávat, je úplně jedno jakou má hmotnost. Automaticky spadáte do nejpřísnější kategorie. Pokud jej máte jen na rekreační účely, je pro vás důležitá hmotnost 0,91 Kg. Nad touto hmotností s ním smíte létat jen pokud má systém pro bezpečné ukončení letu tj. například návrat na místo vzletu v případě ztráty spojení. 

Který dron koupit

Ty nejlepší značky v oblasti dronů

Na trhu je spousta značek, které vydávají velikou spoustu modelů. Vyznat se v nich je velice obtížné a pro začínajícího „dronaře“ to může být opravdu oříšek.

Avšak nalezneme zde firmy, které jsou již několik let na úplném vrcholku. Jedná se především o firmu „DJI“, která přináší na trh vždy jedinečné modely.

V první řadě je velice důležité si uvědomit na co dron budete využívat. Od toho se odvíjí Vaše kritéria (velikost, výdrž baterie, skladnost, cena, atd…)

Pokud chcete dron využívat pouze pro vlastní potřebu, na dovolené a výlety, doporučujeme pro Váš menší verze dronů, které velice dobře uschováte do batohu. Konkrétně hovoříme o sérii DJI MAVIC (Air, Zoom, Pro…) a nebo nejmenší model DJI Spark.

Zda-li máte v plánu tenhle koníček posunout na vyšší úroveň, vřele doporučujeme zvážit modelové řady typu Phantom od společnosti DJI.

Dotazy

Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte kontaktovat ÚCL (úřad civilního letectví) přímo skrz formulář na jejich webových stránkách. Pokud potřebujete pouze obyčejné rady, který dron si zakoupit, zda se Vám vyplatí získat osvědčení o provádění leteckých pracích a jiné dotazy podobného tématu, můžete kontaktovat také nás.

FAQ

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Pokud Vás zajímá dosah dronu, záleží to dle modelu. Například model Phantom4 PRO má dosah zhruba 3 kilometry podle výrobce. Musíte ale počítat s daným rušením, které se liší podle terénu.

Avšak dle legislativy můžete létat tak, aby jste Váš dron vždy viděli. Maximální výška je daná na 300m, poté už narušujete vzdušný prostor.

Opět se tento údaj liší u každého modelu. Záleží na hmotnosti daného dronu, jeho výkonnosti baterie a okolních podmínkách (menší teplota zkracuje rychleji baterii).

V mnoha případech „menších“ dronů se doba pohybuje okolo 15 minut. Větší drony poté mají výdrž okolo 25 minut.

Dle legislativy musíte mít Váš dron pod stálou vizuální kontrolou. To podle úřadu večer nemůžete zaručit z důvodu nedostatku světla. Proto by jste neměli večer létat.

Rozhodně ne. Vždy musíte myslet na pravidla a bezpečný let. Smíte létat pouze tam, kde máte na let povolení. Pokud jste „hobby“ pilot, tak by jste měli mít na mysli, že nesmíte létat nad cizí osobou, která Vám nedala souhlas, nesmíte létat nad pozemkem, který není Váš nebo nemáte souhlas vlastníka. Takových pravidel je opravdu spousta, proto dbejte vždy na zdravý rozum. V každém případě musíte dbát na bezpečný let. 

Informace, kde smíte a nesmíte létat se dozvíte na stránkách ÚCL (úřadu civilního letectví).

První otázku, kterou si většina klade je zda se jim vyplatí investovat do dronu. Pokud o dronech opravdu nic nevíte a nechce se Vám strávit spousta času sepisováním příručky, existují společnosti, které za Vás vyřeší veškeré papíry a ještě Vás zaškolí. Od toho se bude ale vyvíjet cena.

Pokud si budete vše řešit sami, zaplatíte cca 25 000kč (poplatky Vás vyjdou zhruba na 15 000 kč a pojištění dronu se pohybuje okolo 10 000 kč na rok). 

ANO, ÚCL (úřad civilního letectví) může stanovit pokutu až v hodnotě 5 milionů korun. Bohužel, ve většině případů úřad řeší pouze ojedinělé případy a nemůže dohlížet na veškeré případy.

Proto se objeví lidí, kteří natáčí nelegální cestou a vystavují tak okolí velkému nebezpečí.

Kontaktujte nás

POKUD MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ, NEVÁHEJTE NÁM NAPSAT

Close Menu
×

Cart