stále on-line

Mobilní doba

Co se zde dozvíte?

Obsah

Proč fotit/natáčet na mobil?

Zde se dozvíte výhody, které mobil nabízí

Pár rad k lepší tvorbě

Několik tipů a rad, jak získáte nejlepší výstup z Vašeho mobilního zařízení

Appky

V této sekci se mrkneme na pár věciček, které Vám pomůžou k dokonalosti.

1. Proč mobil?

V dnešní době projekt, který bude mít skvělou myšlenku a nebude excelentně natočen má mnohem větší šanci zaujmout širokou veřejnost než skvěle natočená blbost. Proto je velice důležité zachytit daný moment. Mobilní telefon máme všichni v kapse každou chvíli, tak proč se s ním nenaučit pracovat lépe.

Točit na výšku?

Sociální sítě hýbou světem, tak proč netočit na výšku?

Vždy byly rozměry dané obrazovkou s rozložením 16.9 nebo 4.3. Tyto rozměry byly pevně dané a nikoho nenapadlo je měnit. S příchodem sociálních sítích (největší podíl má Instagram) se začalo na rozměry pohlížet zásadně jinak. 

Dosah byl hlavním hnacím faktorem a videa na výšku začaly být více žádanější. Daný rozměr se dá lehce nastavit v nejrůznějších editačních programech v nastavení renderu. 

Nesmíme ale zapomenou na kvalitu. Proto se nebojte kameru pootočit o 90 stupňů. Tak docílíte úplného efektu, že jste daný projekt nahrávali na mobilní zařízení.

2. Pár rad a tipů

Video musí obsahovat kvalitní zvuk aby celkový dojem byl kompletní. Na vylepšení „audia“ bohužel žádný jednoduchý recept nenajdete, vždycky je nutné investovat do externího zařízení v podobě mikrofonu. Naše doporučení směřuje ke značce Rode smartLav+ nebo Rode VideoMic Me. Oba modely lze použít i s digitálními fotoaparáty (se vstupem pro mikrofon).

Smartphony jsou osazeny malým čipem, jejich výkon v horších světelných podmínkách není někdy dostačující. Snažte se tedy najít lokality s dostatkem přirozeného světla nebo využijte nějakého umělého osvětlení, například v podobě externího kruhového světla GreenElec, které pořídíte do pěti set korun. Na ebay naleznete řadu velmi levných alternativ. 

Při natáčení videa je velmi často žádoucí dosáhnout delších expozičních časů, zejména pokud natáčíte venku v přímém slunečním světle. K eliminaci množství světla dopadajícího na snímač, a tedy prodloužení času expozice, snadno využít například sluneční brýle.

Pod pojmem stativ pro telefon si nemusíte představit klasickou fotografickou trojnožku, která je konstruovaná na několika kilovou zrcadlovku s objektivem. Lehké telefony se bohatě vystačí s jednoduššími stativy, nebo docela populárními kuličkovými Joby GorillaPody, které se dají přichytit prakticky kamkoli. Docela dobrou službu můžu udělat i selfie tyč, která může utlumit vibrace rukou, případně se použije jako monopod. Nic vám samozřejmě nebrání nosit s sebou velký stativ s video hlavou, pojezdovou rampou atd. Jen je to možná trochu zbytečné.

3.TOP Appky

V dnešní době je většina našich zařízení iPhone a Android vybavena výkonným fotoaparátem. Ve skutečnosti většina z nich dokáže dokonce nahrávat videa v rozlišení 4k. Díky některým můžete dokonce zachytit živoucí obrázky i za špatného osvětlení. Z tohoto důvodu na ně spoléháme, že nám pomohou vytvořit skvělá a profesionální videa. Bohužel video samotné nám nepřinese takové uspokojení jako video upravené. Podívejte se proto na seznam nejlepších video editor uvedený níže a proměňte své nudné video v zajímavé. S pomocí těchto nástrojů můžete zajisté vytvářet skvělá videa i bez použití počítače.

 

iMovie

Pokud máte Iphone, je to jasná volba.

Pokud se jedná o iPhone, iMovie je pro mnoho lidí volbou číslo jedna. Tento program je stejně dobrý, jako jeho desktopová verze. Můžete snadno stříhat, mazat, sloučit a přeskládat video soubory uložené ve svém telefonu, iCloudu nebo iTunes. Pokud chcete přidat soundtrack, můžete si vybrat ze skladeb a zvukových efektů dostupných v programu nebo ze své hudební knihovny. 

Můžete navíc přidávat texty, filtry a přechody. Najdete zde také témata a šablony, které můžete ve svých projektech použít. Během pár vteřin můžete vytvořit vlastní videa ve stylu Hollywoodu. Co se sdílení týče, tento program vám nabízí mnoho možností. Můžete například odesílat soubory přes Mail nebo Zprávy, ukládat je do knihovny a zveřejňovat na YouTube. 

Díky těmto funkcím je považován za nejlepší video editor pro iPhone. 

Aplikace od společnosti GoPro.

Pro uživatele Androidu s verzemi 4.4 a novějšími, můžete použít Quik. Je schopen vytvářet úžasné video prezentace. Můžete si jednoduše přizpůsobit svá videa přidáním textů, filtrů a hudby. Můžete také nechat aplikaci, aby editaci provedla za vás. Umí rozpoznat předměty a barvy a poté je dát do rámečků. Navíc po analýze umí stříhat videa. Samozřejmě to můžete také provést manuálně sami. Jako u jiných program pro úpravu videa si můžete vybrat styly, které se budou hodit k vašim tématům. Tyto styly jsou pečlivě vybaveny přechody a skvělou grafikou. V případě, že chcete svůj soubor sdílet, můžete jej zveřejnit na Facebooku, Instagramu, poslat jej přes WhatsApp a MMS a uložit jej do své knihovny pro budoucí prohlížení.

Quik

Viva Video

Androind ale nezůstává pozadu.

S téměř 6 miliony uživateli je VivaVideo považován za nejlepší program pro editaci videa pro Android. Je výkonný ve vytváření vysoce kvalitních videí díky svým pokročilým editačním funkcím a na použití jednoduchému rozhraní. Můžete sloučit, sestříhat a stříhat videa podle libosti. Navíc můžete použít text nebo filtry, nálepky, či emoji. Najdete zde také velký počet témat, které se hodí k různým příležitostem (např. narozeniny, svátky nebo svatby). Sdílet můžete na účtech svých sociálních sítích. Tato aplikace funguje skvěle na Androidech s verzemi 4.0.3 a vyšších.

Kontaktujte nás

POKUD MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ, NEVÁHEJTE NÁM NAPSAT

Close Menu
×

Cart